Dowiedz się więcej…
Druk tamponowy jest drukiem pośrednim – obraz z formy drukowej jest przenoszony na przedmiot drukowany za pośrednictwem tamponu. W klasycznej poligrafii drukiem pośrednim jest druk offsetowy. Z kolei do klasycznego offsetu podobny jest rotacyjny druk tamponowy.
Na powierzchni formy drukowej w postaci walca, farba rozprowadzana jest za pomocą otwartego systemu farbowego. Nadmiar farby zbierany jest za pomocą rakla stalowego podczas obrotu formy. Synchronicznie z formą drukową, w styku z jej powierzchnią, obraca się walcowy tampon silikonowy. Farba z wgłębień formy przenosi się na powierzchnię tamponu, który może ją przenosić na element płaski przesuwający się z prędkością liniową równą prędkości obwodowej tamponu lub na element walcowy obracający się tak, że jego prędość obwodowa będzie równa prędkości obwodowej tamponu.
W opisany sposób można nanosić wzór słojów na imitujące drewno profile z tworzywa sztucznego. Można drukować z dużą prędkością na płasko lub na okrągło takie przedmioty, jak zakrętki, strzykawki, probówki, bezpieczniki, itp. Przy określaniu maksymalnej wydajności rotacyjnej drukarki tamponowej, należy przyjąć, że prędkość obwodowa tamponu jest mniejsza niż 30 m/min.
Rotacyjne drukarki tamponowe rzadko są stosowane jako półautomaty obsługiwane przez operatora, zwykle stanowią zespół drukujący automatów z rozbudowanymi systemami podawania i odbierania przedmiotów. W automatach druk wielokolorowy realizowany jest przez szeregowe połączenie kilku zsynchronizowanych drukarek rotacyjnych.